Turystyka Wiadomości branżowe

Polski najazd na Gruzję

Polski najazd na Gruzję
Gruzja to nowe odkrycie polskich touroperatorów. Biuro Itaka przygotowało na nadchodzący sezon aż 10 różnych propozycji wycieczek do Gruzji. Połowa z nich to oferty wypoczynku w wysokiej klasy hotelach w kurorcie Batumi. Szeroka oferta to

Gruzja to nowe odkrycie polskich touroperatorów. Biuro Itaka przygotowało na nadchodzący sezon aż 10 różnych propozycji wycieczek do Gruzji. Połowa z nich to oferty wypoczynku w wysokiej klasy hotelach w kurorcie Batumi. Szeroka oferta to odpowiedź na zainteresowanie Polaków tym wciąż mało znanym krajem. Według danych Gruzińskiej Narodowej Agencji Turystycznej  w 2011 roku Gruzję odwiedziło o 70 % więcej Polaków niż rok wcześniej.

Polscy turyści coraz częściej szukają nowych kierunków wyjazdów turystycznych. W ofercie objazdowej od kilku lat wyraźnie zaznacza się kierunek wschodni. Z roku na rok popularność zyskują kraje bałkańskie, a także leżące w Azji kraje byłego Związku Radzieckiego, wśród których prym wiedzie Gruzja. Raport Gruzińskiej Narodowej Agencji Turystycznej pokazuje rosnące zainteresowanie Polaków tym krajem. Z roku na rok Gruzję odwiedza coraz więcej naszych rodaków. W zeszłym roku było to ponad 12 tysięcy osób.

Polska wyróżnia się na tle innych krajów europejskich, choć do Gruzji coraz chętniej jeżdżą także turyści z Litwy (wzrost o 40 proc.), Łotwy (wzrost o 36 proc.), Węgier (wzrost o 35 proc.)  czy Czech (wzrost o 27%).

Organizatorzy wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu polskich turystów. W wyszukiwarce Qtravel.pl dostępne są 22 różne oferty wyjazdu do tego malowniczego kraju przygotowane przez takich organizatorów jak Itaka, Ecco Travel, Rainbow Tours, Logos Travel, Exim Tours, czy Trade & Travel Company.

Najodważniej szturmuje Gruzję Itaka. Organizator przygotował na nadchodzący sezon letni, aż 10 różnych propozycji odwiedzenia ?Kraju Kartlów?. Pięć z nich to propozycje wypoczynku w gruzińskim kurorcie położonym nad Morzem Czarnym – Batumi. Itaka wybrała dla swoich klientów 4 i 5 gwiazdkowe hotele wysokiej klasy. Za tydzień wypoczynku w pięciogwiazdkowym hotelu Intourist Palace ze śniadaniami i obiadokolacjami zapłacimy od 2100 zł za osobę. Ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel  Radisson Blu leżący w samym sercu kurortu to już koszt od 3800 zł za osobę za tydzień. Dla mniej wymagających Itaka proponuje czterogwiazdkowy Hotel Sanapiro, gdzie za tydzień wypoczynku z trzema posiłkami zapłacimy niecałe 2 tys zł od osoby. Oferty wypoczynku na gruzińskich plażach dostępne są od czerwca do września. Wylot do Tbilisi lub Batumi dostępny tylko z Warszawy.

A to już wiesz?  Weekendowy wyjazd – pomysły na pierwsze dni wiosny

Wycieczki objazdowe po Gruzji to co najmniej 10 dni zwiedzania. Kraj jest rozległy i niemal cały jego obszar pokrywają góry, a lista miejsc do odwiedzenia bardzo długa. Programy wycieczek objazdowych są zróżnicowanie, choć we wszystkich punktami obowiązkowymi są: stolica kraju Tbilisi, zwiedzanie założonego w VI w. Monastyru Dawid Garedża – kompleksu klasztornego słynącego z pięknych fresków, przyjazd do Kutaisi, jednego z najstarszych miast na świecie, zwiedzanie Mcchety, dawnej stolicy kraju oraz wizyta w Batumi, stolicy rejonu Adżarii malowniczo położonej nad Morzem Czarnym – miasta uznawanego za najpiękniejsze w Gruzji.

Turyści, którzy nie mają do dyspozycji aż 10 dni, mogą skorzystać z 6-dniowego programu biura Trade and Travel Company ? Magiczna Gruzja. Za skondensowaną dawkę gruzińskiej historii i kultury zapłacimy od 4 tys. zł za osobę.

Także Itaka przygotowała krótsze oferty dla zwiedzających, które można połączyć z tygodniowym wypoczynkiem w Batumi. Tygodniowe zwiedzanie Gruzji z Itaką kosztuje około 3 tys zł za osobę.

Bardziej wymagający klienci sięgnąć mogą po ofertę Logos Travel. Organizator przygotował program, który poza zwiedzaniem najcenniejszych zabytków kraju, obejmuje także trekking na górę Kazbek.  To propozycja dla wytrawnych turystów. Aby zdobyć szczyt (5047m n.p.m.) trzeba bowiem pokonać trzeba ścianę lodowca, a droga w obie strony zajmuje ok. 13-14 godzin. Wszyscy, którzy gotowi są podjąć to wyzwanie powinni przygotować około 10 tys. zł od osoby.

Niektórzy organizatorzy, m.in. Rainbow Tours, Bee Free, Logos Travel i Exim Tours, zabierają turystów do Gruzji przy okazji wycieczek objazdowych po Turcji. Podczas dwutygodniowego programu podróżnicy spędzają kilka dni w Gruzji. Cena takich łączonych ofert kształtuje się w granicach 4 tys. zł za osobę.

Według danych Gruzińskiej Narodowej Agencji Turystycznej w zeszłym roku Gruzję odwiedziło ponad 2,8 mln turystów. W tej skali grupa 12 tysięcy Polaków może wydać się niezbyt imponującym wynikiem. Jeśli jednak porównamy liczbę polskich turystów w Gruzji, z liczbą turystów z  Niemiec (nieco pod 22 tys. odwiedzających Gruzję w 2011 roku), reprezentujących jeden z najchętniej podróżujących narodów na świecie – to śmiało możemy uznać, że w zakresie turystyki nadążamy za światowymi trendami.

A to już wiesz?  Bangkok najpopularniejszym miejscem globalnych odwiedzin

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy