Podr

Piramida Dżosera

Piramida Dżosera (Dżesera) – piramida schodkowa zbudowana w Sakkarze około 2650 p.n.e przez budowniczego Imhotepa. Ta monumentalna budowla kamienna stanowi część kompleksu grobowego, złożonego z

Piramida Dżosera (Dżesera) – piramida schodkowa zbudowana w Sakkarze około 2650 p.n.e przez budowniczego Imhotepa.

Ta monumentalna budowla kamienna stanowi część kompleksu grobowego, złożonego z samej piramidy, umieszczonej w północnej części kompleksu, oraz otaczających ją kaplic i dziedzińców o różnym przeznaczeniu. Całość otoczono murem o wysokości 10,0 m. Sama piramida ma wymiary podstawy 125,0 x 109,0 m oraz wysokość 62,3 m.

Zbudowana jest z sześciu segmentów w kształcie mastab. Przeprowadzone prace badawcze (wykopaliska) świadczą o sześciokrotnej zmianie planów budowli. Pierwotnie mastaba miała wysokość 7,9 m i nie była widoczna zza otaczającego ją muru. Po dodaniu kolejnych segmentów zaczęła dominować nad otoczeniem. Oczywiście, mastaba była rozbudowywana nie tylko wzwyż, ale i w wymiarach poziomych.

Creative Commons License photo credit: Gian-boy
Foto: Autor: Gian-boy
Magazyny, w których umieszczano wyposażenie grobowe, zostały umieszczone w podziemiach oraz w przylegających do piramidy zabudowaniach. Komora grobowa została umieszczona w południowej części temenosu. Teren wokół piramidy został tak zagospodarowany, aby stworzyć miniaturę stolicy, iluzję budowli niezbędnych do życia faraonowi. Zbudowano dziedziniec z podium, aby król mógł świętować kolejne rocznice panowania, postawiono szereg kaplic symboli świątyń całego Egiptu, umieszczono miniatury pałaców królewskich.
Creative Commons License photo credit: kairoinfo4u
Foto: Autor: kairoinfo4u

Pomimo użycia nowego budulca, jakim był kamień, grobowiec posiada wiele cech charakterystycznych dla budowli wykonywanych z cegły. Bloki kamienne użyte do licowania ścian otaczających piramidę budowli wykonano tak, by imitował kształtem suszoną cegłę. Wejście do wnętrza piramidy zostało tak wyrzeźbione, że przypomina zrolowaną matę do środka albo drewnianą konstrukcję.

Creative Commons License photo credit: kairoinfo4u
Foto: Autor: kairoinfo4u

Creative Commons License photo credit: kairoinfo4u
Foto: Autor: kairoinfo4u
Ściany korytarzy wzmocnione są kolumnami o kształcie podobnym do drewnianych słupów albo wiązek trzcin, żłobkowania sufitu imitują stropy z pni palmowych. Nowe elementy rozwiązań dekoracji to dwa fryzy: fryz kobr mających chronić władcę przed złymi mocami oraz tzw. chekeron – fryz z szeregu figur stylizowanych na kształt witki trzcinowej związanej w regularnych odstępach. Te dwa motywy weszły do kanonu zdobnictwa monumentalnych budowli egipskich.

Creative Commons License photo credit: kairoinfo4u
Foto: Autor: kairoinfo4u

Creative Commons License photo credit: kairoinfo4u
Foto: Autor: kairoinfo4u
Zespół grobowy ozdobiono licznymi posągami. Wewnątrz zamurowanej komory (zwanej Serdab) umieszczono posąg samego króla Dżosera w postawie siedzącej. Król, przez otwory w ścianie, mógł obserwować składane ofiary. Postać króla, odziana w odświętne szaty zajmuje miejsce na tronie. Wyraz twarzy, pełen powagi i spokoju, był naśladowany w późniejszych wyobrażeniach faraonów.

A to już wiesz?  SPA na wakacje – jakie zabiegi wybrać?

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#piramida #piramidy egipskie #budowle egipskie #Grobowce egipskie #piramida cheopsa wnętrze #piramida dżosera

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy