Niezwykła podróż do Gruzji

Niezwykła podróż do Gruzji

Autorem artykułu jest Li Li

Leżące częściowo w Europie a częściowo w Azji państwo jakim jest Gruzja należy do jednych z najpiękniejszych miejsc na świecie. Swój urok zawdzięcza swojemu niezwykłemu położeniu. Teren na jakim usytuowana jest Gruzja w zdecydowanej części jest górzysty.

Widok monasteru stojącego na szczycie góry należy do zaskakującego i jednocześnie najczęstszego jaki można tam spotkać. Wspaniałe budowle na tle przepięknych gór robią ogromne wrażenie. Stąd też wycieczki do Gruzji należą do najczęściej wybieranych w biurach turystycznych. Klimat panujący również zachęca do wczasy Gruzja. Średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca to + 10 st. C. Dlatego też można tam spotkać różne egzotyczne owoce takie jak na przykład banany czy kiwi. Cytrusy, figi, granaty, oliwki również nie należą do rzadko spotykanych przysmaków. Jednakże największą popularność posiada gruzińskie wino słynne na całym świecie. To najstarszy kraj na świecie, który produkował wina. I nic dziwnego, że czerwone wina gruzińskie wyróżniają się niebanalnym, oryginalnym smakiem o wyjątkowym aromacie i pięknym rubinowym kolorze. Wina przeznaczone są do różnego rodzaju potraw, deserów, sałatek, serów i owoców.

Pomimo swej popularności i wyjątkowości Gruzja należy do państw biednych. Wynika to z wojen domowych jakie toczyły się w państwie. Jednakże Gruzja odbudowuje się gospodarczo przechodząc na system gospodarki rynkowej. Państwo gruzińskie w dużej mierze zamieszkiwane jest przez mniejszości narodowe – Ormianie, Abchazi, Osetyjczycy, Rosjanie, a także Grecy, Ukraińcy i Kurdowie. Stąd też występuje różnorodność języków z dominującym gruzińskim. Z kolei pod względem religii dominującą jest prawosławie.

Gruzji można pozazdrościć zabytkowej sztuki pochodzącej z czasów przedhistorycznych. Z okresu hellenistycznego zachowały się zabytki z ornamentami plecionkowymi przedstawiającymi zwierzęta. Wzrost potęgi państwa przyczynił się do rozwoju sztuki osiągając w XIII wieku swą doskonałość. Z kolei wiek XVII przyniósł zmiany podczas których rozwinęła się sztuka europejska kosztem gruzińskiej. Okres radziecki to czas gdzie sztuka gruzińska odznacza się monumentalną stylizacją typowo charakterystyczną dla Gruzji.

Największym i jednych z piękniejszych miast Gruzji jest Tbilisi. To główny ośrodek kulturalny, przemysłowy (głównie produkcja lokomotyw) i naukowy (Akademia Nauk, Biblioteka Narodowa, szkoły wyższe) państwa. Miasto podzielone jest na sześć dzielnic. Warto poznać historię stolicy, która należy do niezwykle ciekawych.

Zobacz także:
Rejsy Grecja
wakacje w Bułgarii
Restauracja włoska Kraków

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

A WY BYLIŚCIE W MIEJSCU KTÓRE ZAPARŁO WAM DECH? MIELIŚCIE NIESAMOWITE PRZYGODY?

ZAPRASZAMY – DODAJ OPOWIEŚĆ, ZDJĘCIE,FILMY z YOUTUBE, CZYTAJ


zapraszamy do dodawania swoich fotografii, filmów – ważne jest przecież aby podzielić się z kimś swoimi przygodami. zachęcamy serdecznie –

ps. przejdź niżej do pola komentarzy i dodaj

JAK DODAĆ ZDJĘCIE? Aby dodawać zdjęcie do komentarza należy wpisać:

<img src=" http : // www .adrestwojejstrony.pl/nazwazdjecia.jpg">

W powyższej formie udostępniają linki wszystkie darmowe hostingi zdjęć np http://www.fotosik.pl/ czy http://www.garnek.pl/

Authors

Related posts

Top